WYDZIAŁ DUSZPASTERSKI Legnickiej Kurii Biskupiej KOMUNIKATY DUSZPASTERSKIE

30 października 2020 roku

SPRAWY BIEŻĄCE

1. W najbliższą niedzielę obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Przypominam, że według zarządzenia Biskupa Legnickiego na cmentarzach w naszej diecezji (w tym roku) należy zrezygnować z celebrowania Mszy świętych oraz procesji, a zamiast tego zaprosić wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych tego dnia w kościołach.
  2. Zachęcam, by 2 listopada we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zorganizować nabożeństwo za zmarłych wzorując się na tekstach przewidzianych na procesję po cmentarzu, by to nabożeństwo stało się pewnego rodzaju alternatywną corocznej modlitwy przy grobach zmarłych.
  3. W dzień Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych każdemu kapłanowi wolno celebrować trzy Msze święte w zależności od potrzeb: jedną według własnej intencji lub intencji ofiarodawcy, drugą za wszystkich zmarłych, a trzecią w intencjach Ojca Świętego. Zwyczaj ten nie jest traktowany jako obowiązek. Dozwolona jest Msza pogrzebowa.
  4. Przypominam, że w dniach 1-2 listopada, tradycyjnie już podejmujemy kwestę na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, gdzie kształcą się szafarze sakramentów zbawienia. Proszę, aby tę zbiórkę przeprowadzić w tym roku w kościołach. Zebrane ofiary proszę o wpłacanie do kasy Legnickiej Kurii Biskupiej.
  5. Penitencjaria Apostolska zdecydowała, że aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na INNE OSIEM DNI LISTOPADA. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada – wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kaplicę lub cmentarz i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych. Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko będą się łączyć duchowo z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz jeśli wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję – kiedy to tylko będzie możliwe – spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego). Prosiłbym o zapoznanie się z pełną treścią dekretu, który dołączam do niniejszych komunikatów oraz znajduje się on na stronie diecezji.
  6.  Podczas posiedzenia Rady Stałej KEP w dniu 28 października, Księża Biskupi zatwierdzili tekst „Modlitwy o pokój”. Jest ona przeznaczona do odmawiania wspólnotowego lub prywatnego w kościołach, domach zakonnych, wspólnotach i ruchach katolickich oraz w rodzinach. Treść modlitwy można znaleźć w załącznikach oraz na stronie diecezji.
  7. Rada KEP ds. Apostolstwa Święckich oraz Ojcowie Paulini zapraszają do wspólnej modlitwy w intencji pokoju i ładu społecznego w Ojczyźnie, która będzie miała miejsce u stóp Jasnogórskiej Pani. W dniach od 3 do 11 listopada br. zostanie odprawiona Nowenna w tej intencji, a w terminie 11-13 listopada odbędą się narodowe rekolekcje. Szczegóły obu inicjatyw modlitewnych zostaną podane na stronie internetowej klasztoru oraz za pośrednictwem innych mediów.
  8. W przyszłą niedzielę 8 listopada będziemy obchodzimy XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tegoroczne obchody są poświęcone Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie wojna, zniszczenia, głód, śmierć i prześladowania są codziennym „chlebem” tysięcy chrześcijan. Materiały duszpasterskie powinny dotrzeć już do wszystkich parafii. Chciałbym przypomnieć, że zbiórka do puszek po Mszach świętych jest dobrowolna. Jeżeli Księża Proboszczowie zdecydują się na zbiórkę proszę o wpłatę pieniędzy bezpośrednio na konto Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” lub do kasy kurialnej.
  9. Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia udostępniło numer telefonu: 505 060 205
    i formularz na stronie: www.faustyna.pl do zgłaszania osób konających. Na ten numer należy wysyłać sms-y z podaniem imienia osoby, która odchodzi z tego świata, lub wypełnić odpowiedni formularz na stronie: www.faustyna.pl (link: Koronka za konających). Po otrzymaniu zgłoszenia system wyśle tę informację do osób, które w danym dniu i strefie czasowej zadeklarowały modlitewne czuwanie, a one, po otrzymaniu informacji z imieniem konającego, odmówią w jego intencji Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Inicjator i opiekun duchowy dzieła ks. Piotr Marks
    co tydzień za uczestniczących w tym dziele sprawuje Mszę św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Więcej informacji na stronie: www.faustyna.pl
  10. Biskup Legnicki podjął następujące decyzje ws. zmian personalnych, które nastąpią z dniem 1 listopada:
    1. ks. Przemysław Burnos– mianowany proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Apostoła
      w Męcince;
    1. ks. Krzysztof Cipior– mianowany oficjałem Sądu Kościelnego Diecezji Legnickiej;
    1. ks. Marek Kluwak – mianowany proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Łaskawej
      w Polkowicach;
    1. ks. Przemysław Słyszko – mianowany proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy w Paszowicach;
    1. ks. Ireneusz Wójs – mianowany proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Prochowicach.
Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.